گردشگری طبیعت تالاب ها

تالاب ها زیستگاه های مناسبی برای پرندگان به حساب می آیند .مساحت تالاب‌هاى استان را بيش از ۷۰۰ کيلومتر مربع تخمين مى‌زنند که برخى از آنها داراى آب شيرين و برخى شور است. اين تالاب‌ها زيستگاه مناسبى براى انواع پرندگان به حساب مى‌آيد و بيش از ۱۴۰ نوع پرنده آبزى در آنها مشاهده شده است.
تالاب‌هاى استان عمدتاً در اطراف مهاباد، ‌نقده، ماکو، خوى و سلماس قراردارد. اسامى اين تالاب‌ها و مرداب‌ها به تفکيک شهرستان عبارت‌اند از:
تالاب‌هاى شيطان، يادگارلو، جهود‌آباد، نيزار گرده‌ قيا و حسنلو به وسعت ۱۴۸۰ هکتار در اطراف نقده.

تالاب‌هاى آق‌گل، عشق‌آباد، قره‌بلاغ، ياريم قيه و سارى‌سوی کوچک به وسعت ۵۹۶۶ هکتار در اطراف ماکو.

تالاب‌هاى قره‌گل و يسريل‌آباد به وسعت ۴۶۰ هکتار در اطراف مياندوآب.

تالاب بین المللی دریاچه ارومیه یکی از ذخیره گاههای زیستکره جهان بوده و تالابهای آغگل ماکو، گرده قیط، میمند و کانی برازان به عنوان مناطق شکارممنوع هستند. تالاب پارک ملی دریاچه ارومیه با داشتن آب شور و به دلیل ویژگیهای طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از مهمترین و با ارزش ترین اکوسیستم های ایران بوده که دارای دو نوع اکوسیستم آبی و خشکی بوده که یک نوع جانور آبزی به نام آرتمیا ارومیانا و ۱۲گونه ازجلبکها در این تالاب زیست می کنند.

استان آذربايجان غربى به اقتضاى موقعيت رودخانه‌ها، داراى آب‌بندهاى بسيار است. مردم استان براى استفاده از آب رودخانه‌ها و مانداب‌ها در طول تاريخ، ‌ بارها تأسيسات و سدهاى متعددى را بر جريان‌هاى آبى احداث کرده‌اند.

 

فاصله از هتل بین 50 الی 200 کیلومتر بین 1 تا 4 ساعتدقیقه